Włosy, szczególnie dla kobiet, spełniają bardzo ważną funkcję estetyczną. Jednak ich rola jest dużo szersza niż sam wygląd, gdyż działają one jako naturalna bariera ochronna. Mają również  funkcję termoregulacyjną. Czy odpowiednie żywienie wpływa na zdrowe włosy?

Dieta a stan włosów

Dieta a stan włosów

Włosy są w stanie rosnąć nawet 15 cm w ciągu roku. Na szybkość ich wzrostu ma wpływ wiele czynników, takich jak czynniki genetyczne, hormonalne, czy dieta, na którą mamy największy wpływ

Czynniki hormonalne a zdrowie włosów 

Na wygląd włosów mają wpływ czynniki hormonalne. Dlatego jeżeli ktoś zmaga się np. z insulinoopornością czy chorą tarczycą, to kondycja włosów będzie znacznie słabsza.

W przypadku mężczyzn może nawet pojawić się jest androgenowe. Jednak przyczyną łysienia nie tylko są czynniki hormonalne, ale również genetyczne oraz dieta.

Jak odchudzanie wpływa na włosy?

Jak odchudzanie wpływa na włosy?

Jak się okazuje, odchudzanie również ma swój wpływ na włosy. Intensywne głodówki, redukcja oraz diety, które układamy na własną rękę bez odpowiedniej wiedzy, mogą spowodować osłabienie kondycji włosa poprzez brak dostarczenia odpowiednich składników odżywczych. 

Dlatego jeśli chcemy zadbać o zdrowie, a nie do końca wiemy jak to zrobić, warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże.

Jakie składniki mają największy wpływ na jakość naszych włosów?

Białko

No, jakość naszych włosów białko. Włosy prawie całkowicie wykonane są z białka, dlatego odpowiednia ilość tego makroskładnika w diecie będzie wpływała korzystnie na ich wygląd.

Jeśli mamy go zbyt mało w diecie, to nasze włosy mogą być bardziej łamliwe, a tempo ich wzrostu może być znacznie mniejsze.

Białko dostarczymy poprzez spożywanie m.in. mięsa, ryb, jajek czy roślin strączkowych. 

Żelazo

Żelazo w kakale

U kobiet, zapotrzebowanie na żelazo jest różne. Odpowiednia podaż tego składnika jest bardzo ważna, a jego niedobór może się objawiać między innymi tym, że włosy stają się łamliwe.

Żelazo znajdziemy m.in w takich produktach jak podroby (wątróbka), jaja, tofu,  kakao, pestki dyni, sezam czy kasza gryczana. 

Witamina D

W przypadku dbania o włosy, również świetnie sprawdzi się witamina D.

Zważywszy na to, że jest jej stosunkowo mało w pożywieniu, warto w tym przypadku dostarczać ją poprzez suplementację. Ważne jest to, aby jej poziom dobierać na podstawie badań, czyli najpierw powinniśmy sprawdzić stężenie witaminy D w organizmie, a dopiero na tej podstawie, z pomocą np. specjalisty, dobrać odpowiednią ilość.

Cynk

Cynk w łososie

Niedobory cynku wpływają na gospodarkę hormonalną. Oprócz tego przyczyniają się do szybszego wypadania włosów. Szczególnie jest to widoczne u osób, które nie spożywają produktów odzwierzęcych i zaczęły korzystać z diet roślinnych, ale robią to nieodpowiedzialnie. 

Spośród produktów bogatych w cynk, możemy wyróżnić m.in. ostrygi, wątrobę cielęcą, sardynki, łososia czy jaja. Jeśli chodzi o rośliny, jego duża zawartość jest w pestkach dyni, kakao czy orzechach nerkowca.

B12

To kolejna witamina ważna dla kondycji włosów, szczególnie dla osób stosujących dietę roślinną, ponieważ głównie znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Produkty bogate w B12 to m.in watroba (wołowa, wieprzowa, cielęca), małże, makrela, łosoś, jaja. 

Jakie produkty mają negatywny wpływ na włosy?

Jakie produkty mają negatywny wpływ na włosy?

Negatywny wpływ na włosy mają produkty bogate w niezdrowe tłuszcze. Nie tylko mogą przyczyniać się do otyłości, ale również być powodem wielu chorób, a także przyspieszać rozwój łysienia androgenowego.

Na kondycję włosów również wpływ mają papierosy. Ich palenie znacznie przyspiesza starzenie się włosów, a także ich siwienie. Dodatkowo zwiększa wypadanie.

Co jeść na zdrowe włosy?

Polecanym produktem na zdrowe włosy jest papryka, która ma dużo witaminy C. Witamina C z kolei zawiera bardzo dużo antyoksydantów, a to również zwiększa wchłanialność żelaza, które uwielbiają nasze włosy. Kolejnym wartościowym produktem jest awokado.

Cebula i czosnek także powinny zagościć w jadłospisie na zdrowe włosy. Warzywa te zawierają sporą ilość siarki. Pierwiastek ten jest pomocny w utrzymaniu kondycji naszych włosów, odpowiadając za ich sprężystość i połysk.

Cebula i czosnek

Oprócz tego dobrze jest  do zbilansowanego żywienia włączyć ryby, jajka, witaminy z grupy B i zboża. 

Witaminy z grupy B odpowiadają za grubość włosa, znajdziemy je np. w żółtku jaja. 

Picie wody a wpływ na włosy

Picie odpowiedniej ilości wody ma korzystny wpływ na włosy. Są one zbudowane przede wszystkim z białka, z keratyny i wody. W momencie, w którym nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej jej ilości, to w pierwszej kolejności jest ona eliminowana właśnie z włosów, a to wpływa negatywnie na ich stan. 

Kiedy można zobaczyć pierwsze efekty diety na zdrowe włosy?

Nie ulega wątpliwości, że dieta to długotrwały proces. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze efekty można zauważyć po kilku miesiącach. Trzeba jednak pamiętać, że dla organizmu włosy nie są elementem niezbędnym, takim jak na przykład wątroba czy trzustka. Z tego względu, jeżeli organizm nie otrzymuje odpowiednich składników odżywczych, to w pierwszej kolejności zasilane niezbędną energią będą najważniejsze organy, na czym stan włosów może ucierpieć. Dlatego tak ważne jest zbilansowane żywienie.

Po więcej podobnych artykułów zapraszamy do działu Diety.